Haber

Dikkat Eğitimi

LGS hazırlık çalışmaları kapsamında ağustos ayından bu yana yoğun bir akademik programla sınav hazırlıklarını sürdüren Altın Nesil Okulları 8.sınıf öğrencileri bu çalışmaların yanı sıra rehberlik çalışmaları ile mental ve duygusal olarak da sınava hazırlanıyor.

Hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim sürecinde sınav koordinatörü ve eğitim koçları ile planlı bir şekilde yürütülen LGS hazırlık çalışmalarında öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli rehberlik çalışmaları da uygulanmaktadır. Akademik çalışmalar kapsamında kazanım değerlendirme sınavları, ünite değerlendirme sınavları ve deneme sınavları ile öğrenciler süreç içinde öğrendikleri bilgileri ölçme ve öğretmenleri ile değerlendirme fırsatı buluyor. Belirlenen kazanım eksikleri doğrultusunda planlanan kurslarla daha küçük gruplarda çalışma yapan öğrenciler, okul sonrasında planlanan çalışma saatlerinde bireysel çalışma planları doğrultusunda soru çözümlerini gerçekleştiriyorlar.

Öğrencilerin özellikle Covid salgını sürecinde iyi olma hallerini de göz önünde bulunduran sınav grubu rehber öğretmenleri 8.sınıf öğrencileri ile yeni nesil soru çözümlerinde ön plana çıkan “dikkati geliştirme ve odaklama”ya yönelik bir rehberlik uygulaması yaptı. İki gün süren uygulamada dikkat geliştirme alanında uzmanı olan Psikolojik Danışman’dan teorik bilgileri dinleyen öğrenciler sonrasında eğlenceli uygulamalarla eksik oldukları yönlerini güçlendirdiler. Öğrencilerle yapılan çalışmanın öncesinde 8.sınıf velileri için de düzenlenen “Sınav Sürecinde Stres Yönetimi ve Aile İçi İletişim” semineri ile velilerin dikkat etmesi gereken noktalar vurgulandı ve onlardan gelen sorular cevaplandı.

Yeni nesil sorularda dikkati çeken uzun ve muhakemeye dayalı soruların çözümünde ön plana çıkan hızlı okuma alanında da çalışma yapan 8.sınıf öğrencileri bu alanda 3 ay boyunca devam eden bir çalışmaya  başladılar. Anlayarak hızlı okuma konusunda uygulamaya yönelik yürütülen kurslarda öğrenciler göz kaslarını geliştirme, uzun soruları okuma ve yorumlama, süreyi verimli kullanma konularında bir hızlı okuma uzmanı rehberliğinde çalışmalarını sürdürüyorlar.

Okul Müdürü Serdar ACAR, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da sınav hazırlık çalışmalarımıza ağustos ayında başladık. Bu süreçte akademik kazanımların yanı sıra öğrencilerimizin özellikle Covid salgınının psikolojik etkisinden uzak kalması, sınav hazırlık çalışmalarını daha sistemli yürütmeleri için rehberlik alanında pek çok çalışma planladık. Bu süreçte en önemli faktörün odaklanma ve motivasyon olduğunun bilincinde olarak hareket ediyoruz. Uygulanan sınavlar neticesinde yaptığımız iyileştirme çalışmaları ile de bu çalışmalarımızı güncelleyerek sürdürüyoruz. 7.sınıf öğrencilerine yönelik olarak planlanan kazanım değerlendirme kursları ile de sınav hazırlık çalışmalarımızı daha geniş kapsamlı bir şekilde uyguluyoruz.” diyerek süreç hakkında bir değerlendirme yaptı.